آقای نوستالژی - مطالب فروردین 1397

سپاس

جمعه 31 فروردین 1397دوستان گرام! دوستان عزیز، دوستان مهربان دنیای مجازی من؛ از همه تون تشکر میکنم بابت پیامهایی که این چند وقت به طرق مختلف برای من گذاشتید و از ابراز نگرانی شما که شاید مرتبط به چند پست اخیر بوده سپاسگزارم. هرچند که بدون تعارف و به احتمال فراوان بیش از نود درصد شما عزیزان در دنیای حقیقی آدمهای مزخرفی خواهید بود! اما به هرحال اینجا دنیای مجازیه و از صمیم قلب خوشحالم که لااقل در این فضا این ذهنیت رو دارم که چنین دوستان خوبی وجود دارند و برام باعث افتخار هست. حقیقتا موضوع خاصی که جای نگرانی  عجیب و غریبی داشته باشه وجود نداره و به امید خودم! به زودی همه چیز به روال سابق برخواهد گشت. 
به جز پیامهای دوستان و خوانندگان قدیمی این صفحه (که از دیدن پیامهای بعضی هاشون بسیار متعجب شدم، چون حداقل توقعم این بود که یکی دو نفرشون به رحمت خدا رفته باشند!)، تشکر ویژه ای هم همراه با چند استیکر بوس و لب و ...!! از دوستان وبلاگنویسم (که الان دیگه خیلی هاشون وبلاگنویس نیستن!) در گروه تلگرامی شکوفه های نارنج که به نوعی خانواده مجازی من به حساب میان دارم. در طول بیش از یکسالی که از عمر این گروه میگذره هیچوقت فرصت نشد در این وبلاگ در موردش حرف بزنم اما همیشه دوست داشتم روزی بنویسم که به نظرم این گروه تلگرامی یک پدیده نادر هست. اینکه یک عده خانم و آقای غالبا وراج از نقاط مختلف بدون اینکه هیچوقت همدیگه رو دیده باشند و یا نسبتی داشته باشند و یا در مقطعی از زندگی همکلاس و هم بند زندان! و ... بوده باشند به طرق مختلف در یک گروه مجازی جمع میشوند، یکدیگر رو به اسم کوچک صدا میزنند، در مورد هر موضوعی که به نظرشون جالب میاد بحث میکنند، انقدر صمیمی هستند که همگی اذعان دارند شبیه به یک خانواده شدند و از همه مهمتر اینکه هیچ قانون و محدودیتی در جمعشون وجود نداره، باعث شده همیشه این جمع برای من عزیز، دوست داشتنی، متفاوت و ستودنی باشه و در طول این یکسال و اندی، تلخی خیلی از لحظات ناراحت کننده زندگی رو با شوخی و خندیدن و سر به سر گذاشتن با دوستانم در این جمع کمتر کنم.
خدمت دوستان عزیز فوق الذکر! عارضم که حقیقتا دلیل خروج من از گروه فقط این بی حوصلگی مقطعی بود و اینکه حضورم تنها باعث میشد شما مدام در حال سوال باشید که چرا بی حوصله ای یا چرا حرفی نمیزنی و ... اما به هرحال به زودی به جمع این خانواده مجازی دوست داشتنی برمیگردم. از پیامهای محبت آمیزی هم که تعدادی از شما دوستان همگروهی گذاشتید تشکر میکنم و به خصوص دوست دارم بگم که مریم عزیز! از پستی که در وبلاگت  گذاشتی، از قلب مهربانت و از همدردیت ممنونم و حقیقتا وقتی این پست رو خوندم بسیار غمگین شدم و از خودم خجالت کشیدم که حال بد من به اون شکل باعث ناراحتی شما شد. 

***
دوستان! علاقمند بودم که خیلی با کلاس بگم: امیدوارم این همه محبت رو در شادی هاتون جبران کنم اما به راستی هرجور حساب میکنم میبینم که در فضای شاد (از اونجایی که نمی شه با قر کمر ابراز همدردی کرد!) قادر به جبران نخواهم بود!! پس برای جبران ناچار هستم صبر کنم تا روزی به خاک سیاه بنشینید و اون وقت وارد عمل بشم!------------------------------------------------------------------------------------------

پ ن: آقا محمدرضای عزیز، حقیقتا من تا به حال هیچکدوم از ایمیلهای شما رو بی پاسخ نذاشتم اما ظاهرا حدس شما درسته و من وقتی پاسخ ایمیل های شما رو میدم به دلیل نامعلومی بهت نمیرسه و از طرفی ظاهرا از هر هفده ایمیل! شما یکیش (به صورت رندوم و بسته به کرم یاهو!) به صندوق من میاد. برای ارتباط ساده تر، آی دی تلگرام خودت رو بفرست برادر و البته هفده بار این عمل رو تکرار کن تا یکبار به من برسه!


هذیان ها (29)

دوشنبه 27 فروردین 1397آرامش سست قصری بلورینم 
فریاد خاموش یک بغض سنگینم

اندوه جانکاهی ست، پشت نقاب من
آنجا که میخندم، بسیار غمگینم

از انتهای شب تا ابتدای صبح
تشییع یک رویاست بر دوش بالینم

از روشنای صبح تا منتهای شب
در حین بیداری، کابوس میبینم

دنیا به من آموخت ایثار افسانه ست
مرهم سرابی بود، ای زخم دیرینم

هرکس گمان کردم، سنگ صبوری هست
سنگی دگر میزد، بر بال خونینم

با عقل بازی کن، احساس بازنده ست
باید رها باشم از رسم و آیینم

در خویشتن بودم، با خویش خوش بودم
من را کجا بردی رویای شیرینم؟

تا کس نیابد راه، بر دنج این خلوت
اینبار دور خویش، دیوار میچینم


 
                                                دی ماه 96سقوط

شنبه 25 فروردین 1397برای من ماجرای مردی را نقل کرده اند که دوستش به زندان افتاده بود و او شبها بر کف اتاق میخوابید تا از آسایشی لذت نبرد که دوستش از آن محروم شده بود. چه کسی آقای عزیز! چه کسی برای ما بر زمین خواهد خفت؟!

((آلبر کامو _ سقوط))
خواب خوش

جمعه 24 فروردین 1397روز گذشته به دلیل یک کسالت جزئی مجبور شدم چند ساعتی رو در قسمت اورژانس بستری باشم. حضور در این قسمت اگرچه به دلیل اینکه مجبوری هر از گاهی ورود یکنفر بدون دست، یک نفر چاقو خورده، یک نفر بدون پا! و یا گاهی یک نفر بدون سر!! رو نظاره گر باشی کمی تاسف آور هست اما برای من یک قسمت لذت بخش داره. اون بخشی که داروی معجزه گر قطره قطره وارد رگهات میشه و تو در عالم هپروت مابین خواب و بیداری نظاره گر اتفاقات پیرامونت هستی. به خوابی لذت بخش فرو میری و بعد هر از گاهی صدای آدمها و اتفاقات اطراف بیدارت میکنه، دوباره چشمهات رو میبندی و حتی میتونی ادامه رویای خودت رو نظاره گر باشی و این اتفاق به شکل لذت بخشی تکرار میشه. همیشه از نگاه من خواب خوش خوابی بوده که نه به صورت یکپارچه چندین ساعت ادامه داشته باشه بلکه در عین آرام بودن بارها و بارها بینش بیدار بشی و بعد که متوجه میشی هنوز این شانس رو داری که دوباره ادامه اش بدی! مجدد به خواب بری.
هنگام ترخیص به پرستار مهربان و چاق و چله ای که هر از گاهی در رفت و آمد بود و هربار جمله: اینم تموم میشه! رو با لبخند و صدای بلند تکرار میکرد گفتم: من چندین سال پیش در مقطعی چیزی مصرف میکردم که خواب بی نهایت لذت بخشی داشت. خدا بهتون خیر و برکت بده که امروز با این چیزهایی که در داخل سرم ریختید خاطرات اون مخدر رو برام زنده کردید!! با خنده گفت: شاید هم این خواب آرام تاثیر حضور خود من بوده و نه سرم!!... در حالی که مبهوت اعتماد به نفسش بودم، برای اینکه توی ذوقش نخوره گفتم: بله حتما همینطوره! اگر اشتباه نکنم نام فامیل شما تقوی بود، درسته؟... گفت: بله!... گفتم حالا که فکر میکنم یادم میاد اصلا نام اون مخدر هم تقوی بود!!... با صدای بلند خندید و به سمت بیمار دیگری رفت. کفشهام رو پوشیدم و سرمست از یک خواب خوش به سمت خانه حرکت کردم...


همصحبت

پنجشنبه 23 فروردین 1397رباتی در تلگرام وجود داره که دو شخص رو به طور اتفاقی و به صورت ناشناس به هم ارتباط میده. امشب خواستم امتحانش کنم چون حس کردم نیاز دارم با کسی صحبت کنم که نه من رو میشناسه و نه در بطن زندگیم هست. نتیجه اش وصل شدن به شخصیتی جالب و تا حدود زیادی مثبت بود. گفت و گفتم، تا جایی که فکر میکنم بیش از سه ساعت پیام رد و بدل شد! و حتی این سردرد وحشتناک و حال نه چندان مساعد هم نتونست مانع ادامه دادنش بشه. سعی کردم بیشتر شنونده باشم و اگر موردی به نظرم میرسه بهش کمک فکری بدم چون با خودم گفتم احتمالا اون هم وضعیتی مشابه من و نیاز به شنیده شدن داره اما با این حال حس میکنم در همون حد که از خودم گفتم و در همون حد که او هم سعی کرد تجربیات اطرافیانش رو در اختیارم بذاره یا همدردی کنه باعث شد یکبار دیگه پس از چندین وقت احساس سبکی خاصی کنم و حالا شاید راحتتر به خواب برم. 
به نظرم ایده این ربات (اتصال دو انسان کاملا ناشناس به هم) ایده جالبی اومد. درسته که ممکنه بیشتر افراد در جهت مقاصد دیگه ای (از جمله مقاصدی که با دیالوگ: الان چی تنته؟! شروع میشه) ازش استفاده کنن ولی خب به هرحال اون هم نوع دیگری از نیاز هست که ممکنه با این برنامه برطرف بشه!


بار دیگر

دوشنبه 20 فروردین 1397حدود ده روز پیش و در کشاکش تعطیلات نوروز پیشنهادی رو داده بود. اصلا توجهی بهش نکردم. نمیدونم چرا اما با اینکه همیشه در ذهنم انسان بسیار متشخص و موجهی بود اما شاید از روی بدبینی حس کردم داره لاف میزنه و کمتر از ده درصد احتمال میدادم حرفهاش صحت داشته باشه، تا اینکه امروز صبح وقتی میخواستم به جایی برم به طور اتفاقی چشمم به محلی که گفته بود خورد. نگه داشتم و با خودم گفتم شاید اینکه الان در مسیر به طور اتفاقی چشمت به این محل خورده یک نشانه باشه! یک نشانه برای اینکه بهت اثبات بشه زیادی نسبت به بقیه بدبین شدی و چه بسا همون احتمال ده درصدی پیروز بشه.

ده دقیقه بعد که دوباره سوار شدم با خودم گفتم ایکاش پیاده نمیشدم. ایکاش اجازه میدادم لااقل این یکی در ذهنم به عنوان یک آدم متشخص باقی بمونه!


پ ن:
گویی ای ابر حیا می بارد / از در و بام سرای تو دروغ
((محتشم کاشانی))


حکمت!

یکشنبه 19 فروردین 1397یک: خب. ظاهرا همه حاضر هستن به جز دامون.

دو: آقا اجازه! اتفاق بدی براش افتاده. دیروز همراه پدرش با موتور میرفتن جایی، میخورن به جدول کنار خیابون  و میفتن. پاهاش شکسته.

یک: ببینید بچه های گلم! چیزی به اسم اتفاق بد نداریم. اینها همه حکمت خداست و خیری توش هست.

دو: آقا آخه چطور میگید این اتفاق بدی نبوده. بی دقتی کردن دیگه...

یک: عزیزم یه لحظه گوش کن! ما حکمت بعضی اتفاقات رو نمیدونیم! شاید اگر اینها به جدول برخورد نمیکردن اتفاق بدتری براشون می افتاد. مثلا شاید صد متر جلوتر میرفتن زیر یه کامیون و جونشون رو از دست میدادن اما حالا فقط پاشون شکسته! پس خدا رو شکر!

دو: آقا خب اگه خدایی وجود داره و حکمتی هست، اون خدا میتونست کاری کنه راننده کامیون چند قدم جلوتر تشنه یا گرسنه اش بشه بعد پیاده بشه و یه چیزی بخره. اونوقت اینها از بغل کامیونی که پارک کرده رد میشدن. اینطوری که عاقلانه تر هست تا اینکه بیاد پای اینها رو بشکنه!

یک: شاید اگه راننده کامیون پیاده میشد چیزی از مغازه بخره بر فرض یه پژو از عقب میومد و ترمزش نمیگرفت و با سرعت میخورد به این کامیونی که کنار خیابان پارک کرده. بعد چهار تا سرنشین پژو از بین میرفتن!

دو: آقا اجازه! خب خدا که تا این حد داره دخالت میکنه. یه کاری میکرد ترمز پژو بگیره به کامیون نخوره. اینطوری برای هیچکس اتفاقی نمیفتاد!

یک: دیگه داری وقت کلاس رو میگیری گلم! گمشو بیرون!


زباله دان تاریخ!

شنبه 18 فروردین 1397یک نایلون زرد رنگ حاوی ده ها برگه از شعرهایی که ابتدای دهه هشتاد نوشته بودم به دستم میده. لابد فکر میکنه الان حسابی خوشحال میشم یا به وجد میام.نگاهی میندازم... همه شعرهایی که اون زمان نوشته بودم تایپ شده و به شکل منظمی شماره گذاری شدن. گوشه تعدادی از اونها کسی که ظاهرا استاد ادبیات بوده و قبلا در موردش چیزهایی شنیده بودم با مداد توضیحاتی نوشته و زیر بعضی ابیات رو خط کشیده. این که میگم شعر شاید توهین بزرگی به این کلمه باشه چون به نظرم واقعا مبتدیانه  بودند. حتی حاضر نیستم یکی از اونها رو دوباره بخونم یا ببینم اون استاد ادبیات در موردشون چی نوشته. وقتی میره به سرعت برگه ها رو داخل نایلون میذارم و نایلون رو پرت میکنم به کناری...
یک لحظه فکر میکنم کاش میشد خودم رو هم بذارم داخل اون نایلون و بعد نایلون رو بذارم سر کوچه!


آسیاب برگرد به نوبت

جمعه 17 فروردین 1397آیا شما هم جزو کسانی هستید که وقتی دلگیر هستن فکر میکنن روزی همه اینها میگذره، دنیا میچرخه و میچرخه و بالاخره نوبت به اونها هم میرسه؟

اگر پاسخ بله هست بهتون تبریک میگم! شما یک احمق هستید که دارید خودتون رو فریب میدید!! 

چرا تبریک؟! چون یک احمق امیدوار بهتر از یک احمق ناامید هست!


خیام

پنجشنبه 16 فروردین 1397یک:
افلاک که جز غم نفزایند دگر
ننهند به جا تا نربایند دگر
ناآمدگان اگر بدانند که ما
از دهر چه میکشیم نایند دگر

بچه ها کسی معنی این رباعی حکیم عمر خیام رو میدونه؟

دو: آقا اجازه! یعنی کاش ننه مون ما رو نمیزایید!

یک: این چه طرز حرف زدنه. گمشو بیرون از کلاس!

رباعی بعدی؛

گویند بهشت حور و عین خواهد بود
آنجا می و شیر و انگبین خواهد بود
گر ما می و معشوق گزیدیم چه باک
چون عاقبت کار همین خواهد بود

خب. در مورد این یکی چی؟!

سه: آقا یعنی اگه دوست دخترت با یه شیشه ویسکی پیشت باشه جای اینکه دنبال بهشت نسیه باشی بهشت نقد رو داری! 

یک: بی شعور! تو هم بلند شو برو بیرون!

رباعی بعد؛

جامی ست که عقل آفرین میزندش
صد بوسه ز مهر بر جبین میزندش
این کوزه گر دهر چنین جام لطیف
میسازد و باز بر زمین میزندش

خب بچه ها. کسی میتونه این یکی رو تفسیر کنه؟

چهار: آقا اجازه! یعنی کوزه گر دهر مرض داره!

یک: بی تربیت! گورتو گم کن بیرون...

و بعدی؛

خیام اگر ز باده مستی خوش باش
با ماهرخی اگر نشستی خوش باش
چون عاقبت کار جهان نیستی است
انگار که نیستی چو هستی خوش باش

این یکی رو کی میدونه؟

پنج: آقا اجازه...

یک: ساکت! برو بیرون!
پنج: آقا ما که هنوز چیزی نگفتیم...
یک: معلومه تو هم چی میخوای بگی. برو بیرون پدرسوخته!

اون تعدادی که باقی موندن تو کلاس! از این جا به بعد فقط اشعار اقبال لاهوری رو بررسی میکنیم!!
تعداد کل صفحات : 2 1 2