تبلیغات
آقای نوستالژی - تیرباران

تیرباران

شنبه 29 اردیبهشت 1397چپ، راست، بالا، پایین. ضربات به طور متوالی از همه سمت در حال وارد شدن هست، حتی از نقاطی که فکرش رو هم نمیکنی...
***

یکی از نویسندگان بزرگ و فقید فرانسوی که در دوران جوانی مدتی دروازبان یک تیم فوتبال بود در وصف دورانی که دروازبانی میکرد گفته بود: ((خیلی زود آموختم که توپ هیچگاه از طرفی که فکر می کنید نمی آید! و این بعدها در زندگی ام به خصوص در پاریس که هیچکس با دیگری صادق نیست کمک زیادی به من کرد))

***
 فکر میکنم تعبیر این نویسنده تعبیر جالبی هست. بله! شما در درون دروازه قرار گرفتید و هیچوقت نمیدونید توپ بعدی از کدوم طرف قرار هست روانه دروازه تون بشه... و تجربه ای که به شخصه در طول زندگیم داشتم و میتونم به این تعبیر اضافه کنم این هست که متاسفانه در زندگی بدترین و شگفت انگیزترین ضربات از جانب مطمئن ترین و قابل اعتمادترین مدافعان خودت به سمت دروازه ات میاد! و این در واقع اون چیزی هست که میتونه نابودت کنه. وقتی مهاجم حریف، رقیب، دشمن و... توپ رو به سمت دروازه شلیک میکنه حتی اگر توپ تبدیل به گل بشه علیرغم دردناک بودنش باز هم این یک اتفاق طبیعی و مورد انتظار بوده اما زمانی که مدافع مورد اعتماد تیم خودت به ناگهان برمیگرده و توپ رو با تمام توان و قدرت خودش درون دروازه ات قرار میده دیگه هرگز اون آدم سابق نخواهی شد. این شبها با نگاهی جامع به اتفاقات دو دهه اخیر زندگی به این نتیجه میرسم که انسان عاقل و آگاه کسی هست که نه تنها هنگام صاحب توپ بودن حریف بلکه حتی وقتی توپ زیر پای مطمئن ترین مدافع خودش قرار داره آمادگی کامل و پیش زمینه ذهنی برای عکس العمل مناسب در قبال هرگونه عمل غیر طبیعی اون مدافع رو داشته باشه.

بله! همیشه از توپی که زیر پای مدافع خودت هست بترس!... و این میتونست خیلی ایده آل باشه اگر چنین تجربه ای رو از زمانی که نوزده سالم بود در اختیار داشتم.